WIZYTA DELEGACJI Z IZRAELA W NASZYM LICEUM

Szalom Sharet High School
Welcome to Biegański in Częstochowa

W dniu 6 listopada 2017r. w III LO im. dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie gościła delegacja ze szkoły średniej Sharet z miejscowości Netanya w Izraelu. W skład tej delegacji wchodzili nauczyciele na czele z głównym koordynatorem panią Tami Berkman oraz 60 uczniów.
W spotkaniu licznie uczestniczyła również młodzież III LO a nauczycielami koordynującymi byli: mgr Anna Grzesiak, mgr Dominika Gajewska, mgr Magdalena Otrębska, mgr Kamila Sokołowska-Sikora i mgr Monika Wojtal.

Celem naszego spotkania było przełamanie stereotypów we wzajemnych relacjach, kształtowanie postawy otwartości, poznanie kultury, tradycji obu narodów oraz poszukiwanie wspólnej historii. Najlepszą formą poznania były zajęcia integracyjne w grupach, kalambury i quizy zorganizowane przez uczniów naszej szkoły w czasie warsztatów. Kolejnym punktem programu, który bardzo spodobał się gościom były występy muzyczne naszych uczniów, m.in.: Elizy Wang, Patrycji Mrozowskiej oraz taneczne: Kacpra Matyi i Juli Klajnowskiej. Wspólne tańczenie polskich tańców ludowych pod kierunkiem naszej uczennicy Karoliny Brzozowskiej z Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa dostarczyło gościom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Atmosfera tego spotkania była bardzo przyjemna, co dało się odczuć zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Była to idealna okazja do nawiązania nowych znajomości, przełamania barier językowych i wykorzystania języka angielskiego w praktyce. Spotkanie w szkole zakończyło się wspólnym meczem siatkówki w międzynarodowym polsko-izraelskim składzie.
Po zakończeniu zajęć w szkole, młodzież z Polski i Izraela pod opieką swoich profesorów odwiedziła miejsca związane z historią Żydów w Częstochowie. W tym celu wszyscy udali się na ul. Kawią gdzie odbyła się Ceremonia Pamięci pod Pomnikiem Ofiar Częstochowskiego Getta.

Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w spotkaniu jak i zaangażowanym w jego przygotowanie.