Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Statystyki

  • Odwiedziny: 982217
  • Do końca roku: 221 dni
  • Do wakacji: 28 dni

Jesteś tutaj: Start / O placówce / Nasz patron

Nasz patron

Doktor Władysław Biegański urodził się 28 kwietnia 1857 w Grabowie nad Prosną. Był lekarzem, logikiem, filozofem, a także działaczem społecznym. 

Zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami medycyny, szczególnie chorobami zakaźnymi, diagnostyką chorób i logiką w medycynie. Studia medyczne ukończył w 1880 roku na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Po praktykach w Berlinie i Pradze, w 1883, osiadł na stałe w Częstochowie, gdzie otworzył praktykę prywatną. 

Sprawował urząd dyrektora szpitala miejskiego (do 1893 roku), pełnił funkcję prezesa w Towarzystwie Lekarskim Częstochowskim (którego był współzałożycielem). Swoim działaniem zapoczątkował utworzenie Biblioteki Miejskiej (noszącej obecnie jego imię). W Częstochowie prowadził pracę naukową, z dala od polskich ośrodków akademickich. 

Napisał kilka podręczników: m.in. Diagnostyka chorób wewnętrznych (1891), Wykłady o chorobach zakaźnych ostrych (1900 - 1901), Logika medycyny (1894). 

Jako filozof poświęcił się teorii poznania i genezie moralności. Swoje poglądy określał mianem prewidyzmu. Jego największe dzieła filozoficzne to: Teoria logiki, Traktat o poznaniu i prawdzie i Prewidyzm i pragmatyzm. 

Zmarł na dławicę piersiową dnia 29 stycznia 1917 został pochowany na częstochowskim cmentarzu Kule.


Przejdź do góry