Z życia szkoły...

Twoja przeglądarka nie obsługuje technologii Flash.

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei oraz miłości,
pogodnego nastroju,
oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań,
wśród rodziny i najbliższych przyjaciół
życzą Dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi.
dodano: 18. kwietnia 2014 r.

+ Zebrania z rodzicami
Zebrania rodziców klas I i II odbędą się 28.04.2014r. o godz. 1700
dodano: 20. marca 2014 r.

+ Dzień otwarty w III LO
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne III Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie serdecznie zapraszają uczniów klas trzecich gimnazjów wraz z nauczycielami i rodzicami na Dzień otwarty naszej szkoły.
Czekamy na Was 26 kwietnia 2014r.
od godziny 10.00 do godziny 13.00.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
dodano: 08. kwietnia 2014 r.

+ Kampania społeczna "Drugie życie"
Dziś w naszej szkole w ramach "Kampanii 2 życie, Transplantacja - masz dar uzdrawiania" mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z lekarzem transplantologiem, dr W. Marcinkowskim. Uroczystość uświetnił występ MIKSERA. Zdjęcia na stronie internetowej szkoły w galerii, natomiast filmy standardowo na TV BIEGAN, pozdrawiamy i mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie było ciekawym doświadczeniem dla Was wszystkich.
dodano: 15. kwietnia 2014 r.

+ Sukces naszych pływaków
W dniu 9.04.2014r. odbyły się zawody w pływaniu na pływalni krytej przy ul. Niepodległości 20/22, uczniowie III LO im. dra Wł. Biegańskiego wraz z mgr Romanem Kępskim - nauczycielem wychowania fizycznego godnie reprezentowali naszą szkołę i osiągnęli wspaniałe wyniki indywidualnie, jak i zespołowo.
Dziękujemy i serdecznie gratulujemy:
- Magdalenie Wróbel - mistrzyni Częstochowy w stylu grzbietowym 50m
- Marcie Wróbel - wicemistrzyni Częstochowy w stylu dowolnym 50m
- Zuzannie Chabinowskiej - drugiej wicemistrzyni Częstochowy w stylu grzbietowym 50m
- Aleksandrze Pacud - drugiej wicemistrzyni Częstochowy w stylu dowolnym 50m
- Michałowi Karpecie - mistrzowi Częstochowy w stylu klasycznym 50m
- Mateuszowi Chowańcowi - wicemistrzowi Częstochowy w stylu klasycznym 50m
- Szymonowi Wąsowiczowi - wicemistrzowi Częstochowy w stylu motylkowym 50m
- Damianowi Nowakowi - drugiemu wicemistrzowi Częstochowy w stylu grzbietowym 50m
- sztafecie chłopców w składzie Mateusz Chowaniec, Michał Karpeta, Damian Nowak, Szymon Wąsowicz - wicemistrzom Częstochowy 4x50m stylem dowolnym
W ogólnej klasyfikacji drużynowej szkół, dziewczęta III LO zajęły drugie wicemistrzostwo Częstochowy, natomiast chłopcy zajęli wicemistrzostwo.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zawodach: Marcie Wróbel, Magdzie Wróbel, Zuzi Chabinowskiej, Patrycji Brędzel, Oli Pacud, Joasi Lara, Monice Jeziorskiej, Oliwii Bugaj, Michałowi Karpecie, Mateuszowi Chowańcowi, Szymonowi Wąsowiczowi, Damianowi Nowakowi, Łukaszowi Rudkowi, Łukaszowi Siedlaczkowi i Szymonowi Gawronowi.


dodano: 10. kwietnia 2014 r.

+ Szkoła bez barier
Ogłasza się nabór uczestników/uczestniczek do udziału w projekcie pn. "Szkoła bez barier" współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2. - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
dodano: 02. kwietnia 2014 r.

+ Matematyka w praktyce
Dnia 26 marca 2014 r. w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych odbył się finał VII Edycji Międzyszkolnego Konkursu "Matematyka w praktyce" dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Częstochowy i regionu. Martyna Lamch, uczennica klasy III f znalazła się wśród laureatów zajmując trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy
i
życzymy sukcesów w kolejnych konkursach i egzaminach.
dodano: 02. kwietnia 2014 r.

+ Dzień Języków Europejskich
21.03 to pierwszy Dzień Wiosny - u nas w szkole w tym roku był to Dzień Języków Europejskich. Przygotowane były różne atrakcje, min. Wiosenny bar sałatkowy i występy wszystkich klas. Każda z nich miała za zadanie jak najtrafniej i dowcipnie zaprezentować dany kraj jego zwyczaje i kulturę. Było bardzo wesoło.
A oto fotorelacja z imprezy.

dodano: 25. marca 2014 r.

+ Kampania społeczna "Drugie życie"
Czy wiecie, że już niedługo rozpoczynamy na terenie naszej szkoły kampanię społeczną "Drugie życie"? A o czym mowa? O transplantacji. Młodzi edukatorzy z klasy 2e byli już na szkoleniu związanym z tą tematyką. Spotkanie odbyło się wczoraj na Auli Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Mieliśmy możliwość wysłuchać wykładów specjalistów w dziedzinie transplantologii, poznać stanowisko kościoła katolickiego w tej sprawie a także wysłuchać opowieści osoby żyjącej po przeszczepie. Już niebawem młodzi edukatorzy, wyposażeni w materiały edukacyjne, pojawią się w Waszych klasach. O dalszym rozwoju kampanii będziemy Was informować na bieżąco, pozdrawiamy.
dodano: 24. marca 2014 r.

+ Szkoła przyjazna uczniom
W zeszłym roku nasza Szkoła w sondażu publicznym Gazety "Życie Częstochowy" uzyskała miano Szkoły Przyjaznej Uczniom :)
No więc przyjaźnie pozdrawiamy wszystkich naszych Uczniów i Absolwentów oczywiście!
dodano: 24. marca 2014 r.

+ Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy
W piątek (14.03.2014) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w inauguracji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Po uroczystym otwarciu cyklu spotkań wzięliśmy udział w wykładzie dr hab. inż. Grzegorza Golańskiego, prof. PCz (Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów). Wykład na temat: "Inżynieria materiałowa we współczesnej energetyce". Najbliższe spotkanie już 11 kwietnia, temat wykładu: "Biznesplan w e-handlu. Jak oszacować koszty i przychody sklepu internetowego".
dodano: 23. marca 2014 r.

+ Dzień Otwarty w III LO
Dzień Otwarty już za nami, serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy odwiedzili naszą szkołę, a także wszystkim tym którzy pomagali w jego organizacji :)
dodano: 20. marca 2014 r.

+ Międzynarodowy egzamin Cambridge
Od dnia 1 września 2014r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie po raz pierwszy będą organizowane darmowe zajęcia przygotowujące uczniów do międzynarodowych egzaminów Cambridge, tj. FCE, CAE.
Zapraszamy !!!
dodano: 20. marca 2014 r.

+ Światowy Dzień Liczby 𝜋
14 marca 2014 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby 𝛑. Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Młodzież z tej okazji przygotowała prezentację multimedialną, liczne plakaty i konkurs "Ile pamiętasz cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby 𝛑".
Karolina Woźniak" recytowała wiersze Wisławy Szymborskiej i Kazimierza Cwojdzińskiego, a Ania Paliwoda" własny wiersz pt. "Liczba Pi". Kamila Specjał" osłodziła nam dzień kruchymi ciasteczkami ozdobionymi lukrowaną liczbą 𝛑, natomiast w sklepiku szkolnym można było zamówić wyjątkowo pikantną pizzę.
Mamy nadzieję, że 14 marca (3.14) na stałe zapisze się w kalendarzu wydarzeń naszej szkoły.

A oto króciutka fotorelacja.
dodano: 19. marca 2014 r.

+ Konkurs matematyczny "Matematyka w praktyce"
W dniu 6 marca bieżącego roku odbył się w naszej szkole etap szkolny konkursu "Matematyka w praktyce" . Do drugiego etapu, który odbędzie się 26 marca w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie zakwalifikowały się:
- Martyna Lamch
- Kinga Pasierb
- Angelika Biadacz

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
dodano: 19. marca 2014 r.

+ Konkurs matematyczny M@tando
W dniu 28 lutego bieżącego roku odbyły się w naszej szkole eliminacje konkursu matematycznego M@tando. Był to konkurs zespołowy. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:

- Jonasz Hartwich - klasa I b
- Joanna Lara - klasa II b
- Wojciech Polak - klasa III a


Nasi uczniowie zakwalifikowali się do finału konkursu który odbył się 14 marca w Centrum Edukacyjnym w Gliwicach. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz patronatem medialnym Telewizji Silesia.


Podczas finału konkursu odbyło się spotkanie z przedstawicielami świata nauki, prezentacje oraz wykłady popularyzujące matematykę w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodzieży.
dodano: 19. marca 2014 r.

+ A może na studia do Francji?
Dnia 28 lutego 2014 r. gościł w naszym liceum pan Lukas Macek, politolog, znawca spraw środkowo- i wschodnio-europejskich, dyrektor Uniwersyteckiego Instytutu Nauk Politycznych w Dijon (Francja). Uczelnia kształci przyszłych liderów i menadżerów w sektorze biznesu, dziennikarstwa, prawa oraz administracji krajowej i międzynarodowej.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas II f i III f, młodzież z VII LO im. M. Kopernika oraz studenci Centrum Języków Europejskiego - Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Częstochowie. Pan Lukas Macek przedstawił główne kierunki uczelni, jej atuty oraz zapoznał uczniów z francuskim systemem oświaty. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją znajomość języka francuskiego i szlifować kompetencje językowe z zakresu rozumienia ze słuchu i wypowiedzi ustnej.

A oto króciutka fotorelacja.
dodano: 05. marca 2014 r.

+ Dzień otwarty w III LO
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne III Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie serdecznie zapraszają uczniów klas trzecich gimnazjów wraz z nauczycielami i rodzicami na Dzień otwarty naszej szkoły.
Czekamy na Was 10 marca 2014r.
od godziny 9.00 do godziny 13.00.
Harmonogram Dnia otwartego:
- zapoznanie z ofertą edukacyjną na następny rok szkolny
- prezentacja zainteresowań i osiągnięć uczniów naszej szkoły
- prezentacja multimedialna
- pokazy doświadczeń z biologii, chemii i fizyki
- zwiedzanie szkoły
Uczestnicy Dnia otwartego w III Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie otrzymają materiały informacyjne.
Na wszystkich czeka słodki poczęstunek.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!


dodano: 01. marca 2014 r.

+ Wizyta we Włoszech w ramach programu Comenius
W dniach od 3.02.2014 do 7.02.2014 odbył się wyjazd dyrektora szkoły mgr Jana Randaka, koordynatora programu Comenius mgr Anity Kozłowskiej oraz trzech uczniów: Pauliny Klimas i Martyny Stępień z klasy 3c oraz Damiana Celińskiego z klasy 3e do Isola del Liri we Włoszech. Po przylocie na lotnisko w Rzymie zostaliśmy serdecznie powitani i przewiezieni do Isola del Liri gdzie udaliśmy się na spacer na zamek Boncompagni Viscogliosi. Następnie skierowaliśmy się do szkoły gdzie poczęstowano nas pizzą oraz zostały nam wręczone prezenty w postaci koszulek, kalendarzy i albumów. Kolejnym naszym celem była dawna Fabryka Papieru przekształcona w restaurację gdzie mogliśmy skosztować wybornych lodów oraz kawy. We wtorek po śniadaniu udaliśmy się do elektrowni w Aquino by odkrywać tajniki zarządzania odpadami. Po zwiedzaniu zostaliśmy zaproszeni na prawdziwą włoską ucztę w gospodarstwie agroturystycznym gdzie próbowaliśmy lokalnych przekąsek oraz potraw. Gdy nasza biesiada dobiegła końca skierowaliśmy się w kierunku szkoły by przedstawić prezentację dotyczącą zanieczyszczenia powietrza oraz przeczytać zwycięski esej pt. ,,Środowisko, w którym żyję". Miłym zaskoczeniem na zakończenie dnia był występ zespołu połączony z tańcami i wspólnym śpiewaniem. W środę wszyscy z ochotą wyruszyliśmy w kierunku Rzymu. Gdy dotarliśmy na miejsce zaczęliśmy nasze zwiedzanie od Muzeum Watykańskiego gdzie największe wrażenie zrobiły na nas freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej przedstawiające m.in. Sąd Ostateczny. Następnie zobaczyliśmy Bazylikę św. Piotra, Panteon i Koloseum. W czwartek w promieniach słońca udaliśmy się do Pompejów gdzie odkryliśmy historię zagłady tego starożytnego miasta na skutek wybuchu Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku po Chrystusie. Chodziliśmy wzdłuż ulic mijając łaźnie, wille i świątynie jak za dawnych czasów. Po obiedzie naszym ostatnim punktem programu był Neapol-miasto założone przez Greków nad Morzem Tyrreńskim w pobliżu wyspy Capri leżącej u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej. Na zakończenie dnia czekała na nas mała niespodzianka-zaproszenie na pożegnalną kolację na której otrzymaliśmy upominki od koordynatora z Włoch Pana Waltera Bianchi. Wszystko co dobre szybko się kończy i w piątek udaliśmy się na lotnisko by powrócić do naszych rodzinnych stron.

dodano: 12. lutego 2014 r.

+ Zmiany planów na semestr 2
UWAGA !!!!
Od dnia 03.02.2014 r. zaczynają obowiązywać nowe plany w III LO i SzPWŚ. Prosimy wszystkich o zapoznanie się z planami, które znajdują się tutaj:

dodano: 30. stycznia 2014 r.

+ Podsumowanie semestru pierwszego
Zapraszamy do oglądania filmów prezentujących klasy pierwsze w III LO:
Klasa 1a:
Klasa 1b:
Klasa 1c:
Klasa 1d:
Klasa 1e:
Klasa 1f:

dodano: 29. stycznia 2014 r.

+ Jasełka i Wigilie klasowe
20 grudnia w szkole naszej odbyły się przepiękne Jasełka przygotowane przez klasę 2f i naszą Siostrę Danutę. W galerii znajdziecie najciekawsze zdjęcia.
Oczywiście nie obyło się bez wigilijnych spotkań klasowych. W szkole zrobiło się bardzo odświętnie i uroczyście :) O czym możecie się przekonać zaglądając tutaj.
Dzień wcześniej w gabinecie pedagoga odbyła się Świąteczna Loteria Dobroczynna, w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. A oto króciutka relacja z loterii.

dodano: 2. stycznia 2014 r.

+ Wesołych Świąt!

dodano: 22. grudnia 2013 r.

+ Mikołajki dla dzieciaków
Jak co roku, mikołajki to dzień, w którym uczniowie naszej szkoły włączają się w organizację zabawy dla dzieciaków niepełnosprawnych z naszego regionu.
A oto króciutka relacja z dzisiejszej imprezy.


dodano: 6. grudnia 2013 r.

+ Młodzież uzdolniona artystycznie
6 grudnia odbyło się wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Częstochowa dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Spośród wszystkich wniosków wyróżniono i nagrodzono tylko 10 osób. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły Joanna Roksela z klasy 1d.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy rozwój Twoich uzdolnień Asia!


dodano: 6. grudnia 2013 r.

+ Miesiąc bez uzależnień
Wczoraj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień bez papierosa, który jest podsumowaniem miesiąca bez uzależnień. Podczas ostatniego miesiąca w ramach profilaktyki uzależnień odbywały się w naszej szkole między innymi: warsztaty antynikotynowe "Paczka kłamstw". Zorganizowano wyjścia do Ośrodka Pomocy Osobom uzależnionym od alkoholu. Zorganizowano punkt edukacyjno-informacyjny, w który można było smokolyzerem przebadać zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.
GALERIA
Podczas wczorajszej akademii rozstrzygnięto także konkursy na najciekawszy plakat profilaktyczny (klasy pierwsze) oraz konkurs na najlepszą scenkę z zakresu profilaktyki uzależnień (klasy drugie).
GALERIA
Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji ze zmagań naszej drużyny w meczu koszykówki z zespołem Żeromskiego.


dodano: 29. listopada 2013 r.

+ Święto Niepodległości
Z okazji 95 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w szkole naszej odbył się uroczysty apel. Zapraszamy do galerii, by obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia.


dodano: 12. listopada 2013 r.

+ III miejsce naszej uczennicy
Uczennica naszej szkoły Iga Knysak z klasy 3f zajęła III miejsce w konkursie: "Czytaj i pisz!" w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!


dodano: 25. października 2013 r.

+ Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego wyglądają następująco:
Przwodniczącym został Szymon Sobol (2d) miażdżąc kontrkandydatów!
Zastępcą został Artur Polaczek (3d), a funkcję sekretarza otrzymał Combik Bartosz (2d).
GRATULUJEMY !!!


dodano: 15. października 2013 r.

+ Wizyta w Selb w ramach programu Comenius
W dniach od 29.09.13 do 05.10.2013 odbył się wyjazd 3 uczniów: Dominiki Gęgi, Ksymeny Tracz oraz Joanny Kazen z klasy 3e i 2 nauczycieli: mgr Anny Grzesiak oraz mgr Agnieszki Czerwik do Selb w Niemczech. Podróż rozpoczęła się w niedzielę wieczorem by po kilkunastu godzinach dotrzeć na miejsce. W poniedziałkowe popołudnie, odbyło się pierwsze spotkanie przy lunchu z uczniami i nauczycielami z Czech, Francji , Niemiec ,Turcji i Włoch. Następnie wszyscy udali się na spacer do Doliny Weller i wizytę w elektrowni wodnej. Wtorek był dniem zwiedzania miasteczka Wunsiedel Bio-Energie, labiryntu skalnego oraz wizyty w parku ptaków drapieżnych. Trzeci dzień naszej wizyty w Niemczech obfitował w takie atrakcje jak: jazda gokardami, letni tor zjazdowy (saneczki w rynnie) oraz wspólne grillowanie i biesiadowanie przy ognisku. Czwarty dzień pobytu związany był z całodniowym wyjazdem do miasteczka Franzensbad w Czechach, gdzie odbył się spływ kajakowy oraz pobyt na basenach termalnych. Wieczorem po powrocie do zamku Hohenberg odbyło się spotkanie pożegnalne na którym obdarowywaliśmy się prezentami i integrowaliśmy się na dyskotece. Piątkowy poranek spędziliśmy w szkole w Selb, gdzie zostaliśmy oficjalnie przywitani przez Dyrektora szkoły. Ostatnim punktem naszego programu były zakupy w miasteczku Marktredwitz a wieczorem wyruszyliśmy do Częstochowy.


dodano: 14. października 2013 r.

+ Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu wczorajszym odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, już w poniedziałek. Tak więc cierpliwości!


dodano: 10. października 2013 r.

+ Zajęcia integracyjne w klasach pierwszych
W miesiącu wrześniu w klasach pierwszych zostały zorganizowane zajęcia integracyjne. W galerii umieściliśmy kilka zdjęć z ww. zajęć.
GALERIA

dodano: 4. października 2013 r.

+ Nauka drogą do sukcesu na Śląsku
Kolejna edycja projektu "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku" wystartowała!
"Nauka drogą do sukcesu na Śląsku - V edycja" jest projektem systemowym Samorządu Województwa Śląskiego, w ramach którego zostanie przyznanych 400 stypendiów uczniom/uczennicom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Stypendystki i stypendyści zostaną również objęci opieką dydaktyczną przez swoich nauczycieli, pedagogów, która ma im pomóc w poszerzaniu wiedzy i zainteresowań oraz w wydatkowaniu środków stypendialnych.
Celem projektu jest wsparcie stypendialne potencjału edukacyjnego uczniów/uczennic szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych i technicznych, znajdujących się w sytuacji materialnej istotnie ograniczającej możliwości osobistego i naukowego rozwoju.
Termin naboru wniosków o przyznanie stypendium na okres od 16 września 2013 r. do 18 października 2013 r.
Serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku stypendialnego!
Wszelkie informacje i dokumenty dostępne także u pedagoga szkolnego.
Informacje na temat projektu: Regulamin w którym zawarte są kryteria wg których przyznawane są stypendia

dodano: 30. września 2013 r.

+ Wizyta gości z Lourdes
W dniu 26 września 2013r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie przebywali goście z Lourdes z Francji w składzie:
Pan Hubert Landes - przewodniczący stowarzyszenia "Błękitna Gwiazda" z małżonką Yvette - członkinią stowarzyszenia
Pan Gabriel Brie - prowadzący Dom Braterstwa i Europy w Lourdes (utworzony przez poprzednią przewodniczącą stowarzyszenia M.T. Chaubon
W trakcie pobytu w szkole omówiona została współpraca pomiędzy III Liceum Ogólnokształcącym im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie a liceum w Lourdes, w szczególności zaakceptowano wymianę młodzieży.

dodano: 26. września 2013 r.

+ Kino francuskie ... zamiast rogalika
W dniu 19 września 2013r. o godz. 17 miłośnicy Francji z klas językowych III LO udali się do kawiarni Boulangerie przy ul. Śląskiej, jednak nie po to, by schrupać pysznego croissant, lecz aby wziąć udział w warsztatach filmowych pt. KINO FRANCUSKIE W KADRZE. Projekt, zorganizowany z okazji zbliżających się obchodów Dnia Języków Europejskich pod patronatem Urzędu Miasta Częstochowy oraz Instytutu Francuskiego, wzbudził zainteresowanie młodych częstochowian, którzy licznie stawili się na miejscu imprezy.
Program warsztatów obejmował projekcję filmu Tout ce qui brille (Wszystko co się świeci) oraz godzinę zajęć w języku francuskim, dzięki czemu uczestnicy projektu mogli doskonalić umiejętności rozumienia ze słuchu i wypowiedzi ustnej.
Nauczycielki-animatorki warsztatów (mgr M. Gracka-Wesołek, M. Mózgowiec i A. Janosik) oraz partnerzy imprezy: Aleja 12 Szkoła języka francuskiego i kawiarnia Boulangerie, zachęceni pozytywnymi opiniami, planują już kolejną imprezę tego typu, która, miejmy nadzieję, ściągnie jeszcze liczniejszą grupę fanów języka miłości.
Zapraszamy do oglądania mini fotorelacji w galerii.

dodano: 26. września 2013 r.

+ Stypendium socjalne
Sekcja Obsługi Stypendiów, Usług i Ośrodków Wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie informuje, że podobnie jak w latach ubiegłych istnieje możliwość skorzystania z pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego. Zgodnie z Uchwałą nr 731/XL/2013 Rada Miasta Częstochowy z dnia 11.07.2013 r. w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Częstochowa (DZ. Urz. Woj. Śląskiego z 2013 r. poz.5056), wnioskodawca składa wniosek o przyznanie stypendium szkolnego w szkole do której uczęszcza uczeń.
Przypominamy, iż warunkiem ubiegania się o stypendium szkolne jest trudna sytuacja materialna rodziny ucznia, wynikająca z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miesięczna wysokość dochodów na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 456,00 zł netto (przy składaniu wniosku we wrześniu 2013 r., brane pod uwagę są dochody rodziny ucznia z miesiąca sierpnia 2013 r.).
Więcej informacji można uzyskać u pedagoga szkolnego.
Dodatkowa informacja dla rodziców.

dodano: 3. września 2013 r.

+ Kiermasz używanych podręczników
Jak co roku we wrześniu zostanie zorganizowany kiermasz podręczników szkolnych. Wszystkich chętnych do zakupu bądź do sprzedaży książek zapraszamy do gabinetu pedagoga gdzie będzie zorganizowany kiermasz.
Osoby, które chciałyby sprzedać podręczniki proszone są o podpisanie ołówkiem każdej z książek wystawianej do sprzedaży (imię nazwisko, klasa, cena), a także o sporządzenie wykazu książek na osobnej kartce. Wykaz proszę u góry kartki czytelnie podpisać imieniem i nazwiskiem a poniżej wypisać wszystkie książki wraz z cenami.

Serdecznie zapraszamy także absolwentów !!!

dodano: 3. września 2013 r.

+ Wyprawka szkolna 2013/2014
Informacja o terminie i trybie składania wniosków.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych - dofinansowaniem do zakupu podręczników szkolnych w roku szkolnym 2013/2014 będą objęci:
  • Uczniowie klas drugich szkół ponadgimnazjalnych, pochodzący z rodzin spełniających kryterium dochodowe- dochód nie przekracza 456 zł na osobę w rodzinie. To uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową.
  • Uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedna z niepełnosprawności jest niepełnosprawnością wymienioną wyżej) posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
    Uczniowie niepełnosprawni, o których mowa powyżej, mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie "Wyprawka szkolna" bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.
  • Pomoc może być udzielona także uczniom z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, w których występują przypadki określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej tj. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, alkoholizm, narkomania, zdarzenie losowe lub sytuacja kryzysowa, klęska żywiołowa lub ekologiczna. Pomoc w tym przypadku przyznawana jest na podstawie decyzji dyrektora szkoły.
Dofinansowanie zakupu podręczników w 2013 r. będzie wynosić 445 zł.
Zwrot kosztów zakupu podręczników nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu (faktura VAT lub rachunek wystawiony imiennie na ucznia, paragon, rodzica lub opiekuna prawnego) do wysokości wartości pomocy.
Realizacja zwrotu kosztów zakupu nastąpi do dnia 15 listopada 2013 r.
Wzory wniosków dostępne będą także w gabinecie pedagoga szkolnego i księgowości.
Prawidłowo wypełnione wnioski wraz z właściwymi dokumentami składać można w terminie od 02.09.13 do 20.09.13) u pedagoga szkolnego bądź w księgowości.

dodano: 3. września 2013 r.

+ ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Za nami ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014. Zapraszamy do odwiedzania naszej galerii.

dodano: 2. września 2013 r.

+ Wykaz podręczników na rok szkolny 2013/2014
dodano: 14. czerwca 2013 r.


ARCHIWUM WIADOMOŚCI (rok 2012-2013)

ARCHIWUM WIADOMOŚCI (rok 2009-2012)Uczestniczymy..   

       

Dane kontaktowe..


  Zespół Szkół im. dr W. Biegańskiego
  ul. Dąbrowskiego 75
  42-200 Częstochowa
  tel. 361-11-81 (sekretariat)
  tel./fax. 361-54-05 (księgowość)
  mail: lo3@edukacja.czestochowa.pl

  Rada Rodziców przy Zespole Szkół im.   dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie
  Bank Ochrony Środowiska SA
  85154010142101914095330001