Z życia szkoły...

Twoja przeglądarka nie obsługuje technologii Flash.

+ Spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych
W dniu 10 lipca (czwartek) 2014r. o godz. 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów przyjętych do klas I
dodano: 04. lipca 2014 r.

+ Wakacje!!!!
Życzymy wszystkim udanych, niezapomnianych i bezpiecznych wakacji :)
dodano: 27. czerwca 2014 r.

+ Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015
dodano: 18. czerwca 2014 r.

+ Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego - 27 czerwca 2014r. (piątek):
. godz. 9.00 - III LO
. godz. 11.00 - SzPWŚ
dodano: 24. czerwca 2014 r.

+ Wyniki egzaminu maturalnego
W dniu 27 czerwca 2014r. (piątek) o godz. 12.00 wychowawcy klas trzecich będą wydawać świadectwa maturalne absolwentom III LO.
dodano: 24. czerwca 2014 r.

+ Young in Europe
INFORMACJA O NABORZE
UCZESTNIKÓW/UCZESTNICZEK
DO UDZIAŁU W PROJEKCIE
PN. "Young in Europe"
Ogłasza się nabór uczestników/uczestniczek do udziału w dodatkowych zajęciach dla uczniów/uczennic, klasy I liceum ogólnokształcącego w ramach Projektu pn. "Young in Europe" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.
Projekt zakłada udzielenie wsparcia uczniom/uczennicom oraz dyrektorom/dyrektorkom:
Zespołu Szkół im. Dr Władysława Biegańskiego oraz innych szkół średnich.
Projekt przewiduje następujące formy wsparcia:
 1. Grupowe i indywidualne doradztwo zawodowe.
 2. Kursy języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego z elementami j. biznesowego.
 3. Zajęcia rozwijające zainteresowania i pogłębiające wiedzę w określonej dziedzinie:
  • Zajęcia matematyczne,
  • Zajęcia informatyczne,
  • Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze,
  • Etyka.
 4. Warsztaty "Młody Bill Gates" wyposażające uczestniczki/uczestników projektu w praktyczne umiejętności wymagane na rynku pracy:
  • Przedsiębiorczość,
  • Zarządzanie projektem,
  • Zarządzanie czasem,
  • Odporność na stres i przeciwdziałanie konfliktom,
  • Public relation.
 5. Program modułowy "Wprowadzenie w obieg zawodowo-socjalny":
  • Moduł I - Coaching indywidualny,
  • Moduł II - Start-up Business,
  • Moduł III - Way-out,
  • Moduł IV - Adventure Challenge - wizyta treningowa w Wielkiej Brytanii dla 16 uczestników/ek projektu tzw. złotej grupy, wyłonionej w ramach konkursu na najlepszy biznesplan
 6. Wizyta studyjna i szkoleniowa przedstawicieli szkół i Lidera u partnera w Wielkiej Brytanii.
Rekrutacja do Projektu prowadzona będzie w terminie
od 11 do 26 czerwca 2014 r.
Dokumenty aplikacyjne będą przyjmowane przez Koordynatorów Szkolnych z placówek biorących udział w Projekcie, tj.:
Dokumenty aplikacyjne można pobrać bezpośrednio u Koordynatorów Szkolnych, a także na stronie internetowej Wnioskodawcy poświęconej funduszom europejskim (www.fe.czestochowa.pl).
Udział w Projekcie jest bezpłatny. Uczniowie/uczennice, którzy/re zgłoszą chęć uczestnictwa i zostaną zakwalifikowani/e do Projektu, będą uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach, które odbywać się będą w przewidywanym okresie od września 2014 r. do czerwca 2015 r.
Dokumenty projektowe:
Regulamin rekrutacji
Załącznik nr 1 Katalog kryteriów
Załącznik nr 2 Formularz zgłoszeniowy ucznia
Załącznik nr 3 Formularz zgłoszeniowy przedstawiciela szkoły
Załącznik nr 4 Oświadczenie przetwarzanie danych osobowych
Załącznik nr 5 Rekomendacja wychowawcy
Załącznik nr 6 Oświadczenie o średniej ocen
Załącznik nr 7 Oświadczenie przetwarzanie danych osobowych dyrektor
Załącznik nr 8 Deklaracja uczestnictwa
Załącznik nr 9 Lista podstawowa uczestników wzór
Załącznik nr 10 Lista podstawowa przedstawiciela szkoły
Załącznik nr 11 Lista rezerwowa uczestników wzór
Załącznik nr 12 Lista rezerwowa dyrektorów
Załącznik nr 12 Lista rezerwowa przedstawicieli szkoły
Załącznik nr 13 Rezygnacja z udziału
Załącznik nr 14 Ankieta dot. orientacji zawodowej
Załącznik nr 15 Klucz do ankiety dot. orientacji zawodowej
Załącznik nr 16 Ankieta motywacyjna
Załącznik nr 17 Klucz do ankiety motywacyjnej
dodano: 13. czerwca 2014 r.

+ VIVE LA FRANCE!
Dnia 5 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste rozdanie nagród Laureatom II Powiatowego Konkursu Języka Francuskiego Vive la France, pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy.
Dyrektor mgr Jan Randak powitał młodzież i ich nauczycieli, dziękując za przygotowanie i wysoki poziom wiedzy. Wręczając dyplomy i nagrody rzeczowe serdecznie pogratulował zwycięzcom, życząc im dalszych sukcesów.
Przygodę z językiem Moliera można kontynuować w III LO.
dodano: 08. czerwca 2014 r.

+ Wizyta z Hilda Gymnasium w Pforzheim
W dniach 25 - 30 maja odbywała się w naszej szkole polsko - niemiecka wymiana młodzieży. W tych dniach odwiedziło nas 11 uczniów z Hilda Gymnasium w Pforzheim: Jana Schuckardt, Jana Schüle, Giulia Hudjetz, Lara Oelke, Sophia Benzinger, Sophie Symassek, Maike Mehwald, Jessica Schnaufer, Jan Strohecker, Jonas Eberle i Henry Lam a ich opiekunami byli Frau Nadine Dittkowski i Herr Sebastian Basler. W projekcie wzięło udział 11 uczniów z naszego liceum: Michał Sznurkowski, Marlena Nogal, Ada Sikora, Olga Bujak, Sebastian Jeżewski, Natalia Niestrój, Kamil Lara, Joanna Lara, Mariusz Ciałowicz, Kacper Borowik i Kinga Kiebdój, a koordynatorami wymiany była pani mgr Anna Grzesiak i pani mgr inż. Izabela Róg.
W dniu 25 maja późnym popołudniem odbyło się powitanie naszych gości w Częstochowie a następnie ich zakwaterowanie u rodzin. W poniedziałek 26 maja o godz. 9.00 miało miejsce uroczyste powitanie gości w murach naszej szkoły, spotkanie z Panem Dyrektorem mgr Janem Randakiem oraz zwiedzanie szkoły. Następnie młodzież wraz ze swoimi opiekunami wzięła udział w zajęciach integracyjnych, zaprezentowano również prezentacje multimedialne o naszej szkole i naszym mieście. Program w szkole zakończył się wręczeniem upominków i poczęstunkiem dla gości. Następnie wszyscy udali się na Plac Biegańskiego gdzie jeden z naszych kolegów - Michał Sznurkowski wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Częstochowa wystąpił w pokazie tańców ludowych. Następny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Klasztorze Paulinów na Jasnej Górze, gdzie nasz pan przewodnik - Pan Martin przybliżył nam historię cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz oprowadził nas po całym sanktuarium. Po opuszczeniu Jasnej Góry, wszyscy wspólnie udaliśmy się na spacer po Częstochowie połączony z zakupem pamiątek.
Środę 28 maja spędziliśmy na zwiedzaniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, które rozpoczęliśmy od jednej z największych atrakcji turystycznych, na trwale wpisanej w krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej a mianowicie ruin warownego zamku z XIV wieku oraz zabytkowego, drewnianego spichlerza wzniesionego na wzgórzu, wśród wapiennych skał przez Kazimierza Wielkiego. Przejazd Jurajskiej Karawany Konnej wśród bezdroży w okolicach Piasku, Janowa, Złotego Potoku i Olsztyna był kolejnym punktem naszego bogatego programu, a ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskoteka w "Chacie za Wsią" zakończyły dzień pełen wrażeń.
W czwartek 29 maja powróciliśmy do szkoły, aby wziąć udział w lekcji otwartej z języka niemieckiego przeprowadzonej przez Panią mgr Małgorzatę Łuszczyk. W godzinach wieczornych wszyscy udali się do restauracji na uroczystą kolację pożegnalną na której wspólnym rozmowom, śpiewom i tańcom nie było końca. W piątek 30 maja wyruszyliśmy na zwiedzanie Krakowa, a na naszym szlaku znalazły się m.in. Droga Królewska: Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, ul. Floriańska, ul. Kanonicza, Dom Długosza; Rynek Główny: Sukiennice, Wieża Ratuszowa, Kościół Mariacki (Ołtarz Wita Stwosza); Wzgórze Wawelskie: dziedzińce, Katedra (Krypty, Dzwon Zygmunta), Pałac Królewski. Po zwiedzaniu był czas na zakup pamiątek i polski obiad w "Gościnnej Chacie". Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak też było w tym przypadku, gdyż piątek 30 maja był ostatnim dniem naszej polsko - niemieckiej wymiany. Ciężko było się rozstać, ale pełni wrażeń i fantastycznych wspomnień już nie możemy się doczekać rewizyty w Pforzheim jesienią przyszłego roku szkolnego.


Galeria

dodano: 04. czerwca 2014 r.

+ Wyniki II Powiatowego Konkurs Języka Francuskiego "VIVE LA FRANCE"
LAUREACI
II Powiatowego Konkursu Języka Francuskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy dla uczniów szkół gimnazjalnych
Zapraszamy laureatów wraz z nauczycielami
na uroczyste wręczenie nagród
dnia 05.06.2014 r. (czwartek)
o godz. 12:30
do III LO im. dra Wł. Biegańskiego (sala nr 2)
dodano: 02. czerwca 2014 r.

+ II Powiatowy Konkurs Języka Francuskiego "VIVE LA FRANCE"
W piątek, 23 maja odbył się w naszej szkole II Powiatowy Konkurs Języka Francuskiego "VIVE LA FRANCE" pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Organizatorami konkursu było III Liceum Ogólnokształcące we współpracy z Centrum Języków Europejskich-Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Częstochowie. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów ze szkół gimnazjalnych. Temat przewodni drugiej edycji brzmiał: "Comment ca va", i obejmował następujące tematy: samopoczucie, żywność, części ciała, sport, wypoczynek, pogoda i pory roku. Konkurs miał formę pisemną i obejmował test leksykalno-gramatyczny, elementy cywilizacyjne, rozumienie tekstu czytanego, oraz krótką wypowiedź pisemną. Wyniki konkursu zostaną rozesłane do szkół uczestników konkursu drogą mailową. W ten sam sposób Laureaci konkursu dowiedzą się o terminie uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się w naszym III Liceum Ogólnokształcącym.
A oto relacja z tv orion

dodano: 23. maja 2014 r.

+ Spotkanie z Panem Alonem Goldmanem
W dniu 22 maja 2014 w naszym liceum odbyło się spotkanie z Panem Alonem Goldmanem, przewodniczącym Związku Żydów Częstochowian w Izraelu, którego przodkowie pochodzili z Pajęczna. Nasz gość wygłosił wykład zatytułowany: "Moje korzenie - od Pajęczna i Częstochowy do Tel Awiwu" w którym przybliżył nam losy pajęczańskich i częstochowskich Żydów, nie zabrakło również prezentacji o współczesnym Izraelu.

Galeria

dodano: 23. maja 2014 r.

+ Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe
(stary egzamin)
Zapraszamy absolwentów Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego w Częstochowie do zapoznania się z terminami egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe (stary egzamin).
dodano: 12. maja 2014 r.

+ Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
(nowy egzamin)
Zapraszamy słuchaczy Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego w Częstochowie do zapoznania się z terminami egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (nowy egzamin).
dodano: 09. maja 2014 r.

+ Wizyta w Turcji w ramach programu Comenius
W dniach od 21 do 25 kwietnia 2014 roku, odbyła się wizyta w Turcji i ostatnie już spotkanie z wszystkimi uczestnikami programu Comenius 2012-2014. W wyprawie uczestniczyło troje uczniów (Małgorzata Nowak kl. 2c, Agnieszka Kremblewska kl 2d, Konrad Jędrak kl 2b) pod opieką koordynatora mgr Anity Kozłowskiej, mgr inż Izabeli Róg oraz mgr Magdaleny Borowieckiej. Po długiej podróży (Cz-wa- Warszawa Lotnisko Chopina, Warszawa- Istambuł, Istambuł- lotnisko w Antalii i jeszcze dwugodzinna podróż autokarem do Isparty), uczestnicy zostali zakwaterowanie w hotelu, aby po pięciu godzinach snu wyruszyć i realizować plan wizyty w Turcji.

Wtorek 22 kwietnia 2014 - odwiedziliśmy fabrykę produktów różanych, a następnie obowiązkowe były zakupy w sklepie firmowym w centrum Isparty. W sklepie można było nabyć kosmetyki: kremy, balsamy, perfumy, mydełka oraz różnego rodzaju słodycze- wszystko oczywiście o cudownym zapachu lub smaku różanym. Następnie odwiedziliśmy muzeum dywanów, gdzie można było nie tylko zobaczyć piękne kilkusetletnie dywany, ale również można było spróbować samemu coś utkać. Około godziny 13-tej zostaliśmy zaproszeni na obiad do restauracji usytuowanej w malowniczej części Isparty. Obiad poprzedziła przystawka w postaci surówki oraz tradycyjny chleb turecki, który można było skonsumować z trzema sosami do wyboru: łagodnym, pikantnym, serowym lub po prostu z masłem. Na obiad podana została zupa, a następnie przepyszne tradycyjne drugie danie. Po obiedzie poczęstowani zostaliśmy deserem. Ciasteczko z makaronu sojowego z sosem klonowym na ciepło polane śmietaną. Jak tradycja nakazuje , po obiedzie należy napić się herbaty w szklaneczce podobnej do tej w jakiej w Polsce pijemy kompot- tak zwanej literatce. Po pysznym obiedzie udaliśmy się zobaczyć Wodospady Kursunlu, a następnie oceanarium. W oceanarium mogliśmy podziwiać różne gatunki pięknych i kolorowych ryb słodkowodnych, wielobarwnych i różnokształtnych koralowców, płaszczek i oczywiście rekinów.

Środa 23 kwietnia 2014 -wizyta w ruinach Phasalis, wjazd kolejką linową na górę Tantali na wysokość 2635m n.p.m. aby podziwiać piękną panoramę Turcji. Widoki były naprawdę imponujące, a możliwość chodzenia w sandałach po śniegu i rzucania się śnieżkami była wielką zabawą. Po szczęśliwym powrocie " z chmur" i " zimy", udaliśmy się na obiad w cudowne miejsce przy stawach rybnych, gdzie w ciszy i zieleni olbrzymich drzew, przy wspólnym stole wraz z nauczycielami i uczniami z Francji, Czech, Włoch Turcji, zjedliśmy wyśmienity obiad- oczywiście rybkę. Nie zabrakło też tureckiej sałatki ( przepis: ogórek, pomidor, natka pietruszki, przyprawy i odrobina sosu winegret oraz paseczki ogórka i marchewki do ozdoby) i tureckiego chleba z sosami. Obiad był naprawdę bardzo smaczny, a miejsce spokojne i bardzo relaksujące dzięki zieleni i szumowi wody w wielu oczkach wodnych i pobliskich stawach. Po obiedzie nadal realizowaliśmy plan zwiedzania. Odwiedziliśmy Olympos i Cirali- ruiny. Następnie na chętnych czekała kąpiel w dość chłodnym morzu, ale chętnych nie brakowało -nawet w ekipie polskiej. Po kąpielach morskich i słonecznych, spacerze wśród drzew cytrynowych i pomarańczowych o cudownym zapachu kwiatów drzew owocowych, przypominających zapach jaśminu, udaliśmy się na kolację. Kolacja jak -wcześniejsze posiłki okazała się bardzo smaczna. Największą atrakcją była grilowana baranina umieszczona na patyku. Sam pan dyrektor Irfan Kasli udzielił instruktażu,jak należy ją jeść- obgryzając mięso dookoła patyka. Ostatnią atrakcja dnia była wspinaczka na Chimerę. Wejście na tą zaledwie ośmiuset metrową górę nie było łatwe gdyż prowadziła na nią droga dość kamienista, a co najgorsze wyznaczana była tylko przez nasze latarki. Widok jednak na górze był niesamowity. Kamenie, spośród, których wydobywały się płomienie ognia. Podobno płomienie gasną tylko podczas deszczu, po to, aby później zapłonąć ponownie.

Czwartek 24 kwietnia 2014 roku- Z rana udaliśmy się zwiedzić starożytne miasto Perge. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Manavgat, aby zobaczyć tam malownicze wodospady na rzece Manavgat. Obiad zjedliśmy w równie malowniczym miejscu nad rzeką Manavgat, gdzie mieliśmy możliwość spróbowania ponownie ryb poławianych w tamtych okolicach, ryb o bardzo charakterystycznym uzębieniu. Czekając na posiłek można było pospacerować po ogrodzie, posiedzieć nad brzegiem turkusowej rzeki Manavgat lub popatrzeć, a nawet i spróbować przygotować i upiec turecką maccę. Po obiedzie odwiedziliśmy jeszcze Starożytne miasto Side, a następnie udaliśmy się do hotelu na kolacje i przyjęcie pożegnalne. Podczas tego wieczoru ostatni organizatorzy spotkań Comeniusa, podziękowali wszystkim uczestnikom za dwa lata wspólnej ciężkiej pracy. Dla wszystkich nauczycieli przygotowane zostały miniaturowe krosna z dywanikiem. Na każdym dywaniku zostało utkane imię i nazwisko nauczyciela. Podczas wieczoru pożegnalnego, Agnieszka Kremblewska i Konrad Jędrak zatańczyli dla wszystkich gości jeden z narodowych tańców Polski- kujawiak. Małgorzata Nowak wykonała dwie piosenki - po polsku i po angielsku chcąc w ten sposób podziękować za dwuletnią współpracę.

Piątek 25 kwietnia 2014 roku to dzień niestety powrotu, nie to, że do Polski, do domu a w perspektywie dwóch dni do szkoły i pracy, ale to dzień, który cały minął nam na podróżowaniu i drodze powrotnej do domu. Ale jak wiadomo wszystkie drogi i loty prowadzą do domu, do Polski do Biegana.

Galeria

dodano: 07. maja 2014 r.

+ Piłka Nożna Halowa o Puchar Dyrektora Szkoły
W dniu 28 kwietnia 2014 r. odbył się I Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Dyrektora Szkoły
Klasyfikacja zwycięzców:
I miejsce zajęła klasa IIc
II miejsce zajęła klasa Ic
III miejsce zajęła klasa IIa
GRATULUJEMY !!!
dodano: 29. kwietnia 2014 r.

+ Dzień otwarty w III LO
Dyrektor i Grono Pedagogiczne III Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie serdecznie zapraszają uczniów klas trzecich gimnazjów wraz z nauczycielami i rodzicami na Dzień otwarty naszej szkoły.
Czekamy na Was 26 kwietnia 2014r.
od godziny 10.00 do godziny 13.00.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
dodano: 08. kwietnia 2014 r.

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei oraz miłości,
pogodnego nastroju,
oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań,
wśród rodziny i najbliższych przyjaciół
życzą Dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi.
dodano: 18. kwietnia 2014 r.

+ Kampania społeczna "Drugie życie"
Dziś w naszej szkole w ramach "Kampanii 2 życie, Transplantacja - masz dar uzdrawiania" mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z lekarzem transplantologiem, dr W. Marcinkowskim. Uroczystość uświetnił występ MIKSERA. Zdjęcia na stronie internetowej szkoły w galerii, natomiast filmy standardowo na TV BIEGAN, pozdrawiamy i mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie było ciekawym doświadczeniem dla Was wszystkich.
dodano: 15. kwietnia 2014 r.

+ Sukces naszych pływaków
W dniu 9.04.2014r. odbyły się zawody w pływaniu na pływalni krytej przy ul. Niepodległości 20/22, uczniowie III LO im. dra Wł. Biegańskiego wraz z mgr Romanem Kępskim - nauczycielem wychowania fizycznego godnie reprezentowali naszą szkołę i osiągnęli wspaniałe wyniki indywidualnie, jak i zespołowo.
Dziękujemy i serdecznie gratulujemy:
- Magdalenie Wróbel - mistrzyni Częstochowy w stylu grzbietowym 50m
- Marcie Wróbel - wicemistrzyni Częstochowy w stylu dowolnym 50m
- Zuzannie Chabinowskiej - drugiej wicemistrzyni Częstochowy w stylu grzbietowym 50m
- Aleksandrze Pacud - drugiej wicemistrzyni Częstochowy w stylu dowolnym 50m
- Michałowi Karpecie - mistrzowi Częstochowy w stylu klasycznym 50m
- Mateuszowi Chowańcowi - wicemistrzowi Częstochowy w stylu klasycznym 50m
- Szymonowi Wąsowiczowi - wicemistrzowi Częstochowy w stylu motylkowym 50m
- Damianowi Nowakowi - drugiemu wicemistrzowi Częstochowy w stylu grzbietowym 50m
- sztafecie chłopców w składzie Mateusz Chowaniec, Michał Karpeta, Damian Nowak, Szymon Wąsowicz - wicemistrzom Częstochowy 4x50m stylem dowolnym
W ogólnej klasyfikacji drużynowej szkół, dziewczęta III LO zajęły drugie wicemistrzostwo Częstochowy, natomiast chłopcy zajęli wicemistrzostwo.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zawodach: Marcie Wróbel, Magdzie Wróbel, Zuzi Chabinowskiej, Patrycji Brędzel, Oli Pacud, Joasi Lara, Monice Jeziorskiej, Oliwii Bugaj, Michałowi Karpecie, Mateuszowi Chowańcowi, Szymonowi Wąsowiczowi, Damianowi Nowakowi, Łukaszowi Rudkowi, Łukaszowi Siedlaczkowi i Szymonowi Gawronowi.


dodano: 10. kwietnia 2014 r.

+ Szkoła bez barier
Ogłasza się nabór uczestników/uczestniczek do udziału w projekcie pn. "Szkoła bez barier" współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2. - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
dodano: 02. kwietnia 2014 r.

+ Matematyka w praktyce
Dnia 26 marca 2014 r. w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych odbył się finał VII Edycji Międzyszkolnego Konkursu "Matematyka w praktyce" dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Częstochowy i regionu. Martyna Lamch, uczennica klasy III f znalazła się wśród laureatów zajmując trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy
i
życzymy sukcesów w kolejnych konkursach i egzaminach.
dodano: 02. kwietnia 2014 r.

+ Dzień Języków Europejskich
21.03 to pierwszy Dzień Wiosny - u nas w szkole w tym roku był to Dzień Języków Europejskich. Przygotowane były różne atrakcje, min. Wiosenny bar sałatkowy i występy wszystkich klas. Każda z nich miała za zadanie jak najtrafniej i dowcipnie zaprezentować dany kraj jego zwyczaje i kulturę. Było bardzo wesoło.
A oto fotorelacja z imprezy.

dodano: 25. marca 2014 r.

+ Kampania społeczna "Drugie życie"
Czy wiecie, że już niedługo rozpoczynamy na terenie naszej szkoły kampanię społeczną "Drugie życie"? A o czym mowa? O transplantacji. Młodzi edukatorzy z klasy 2e byli już na szkoleniu związanym z tą tematyką. Spotkanie odbyło się wczoraj na Auli Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Mieliśmy możliwość wysłuchać wykładów specjalistów w dziedzinie transplantologii, poznać stanowisko kościoła katolickiego w tej sprawie a także wysłuchać opowieści osoby żyjącej po przeszczepie. Już niebawem młodzi edukatorzy, wyposażeni w materiały edukacyjne, pojawią się w Waszych klasach. O dalszym rozwoju kampanii będziemy Was informować na bieżąco, pozdrawiamy.
dodano: 24. marca 2014 r.

+ Szkoła przyjazna uczniom
W zeszłym roku nasza Szkoła w sondażu publicznym Gazety "Życie Częstochowy" uzyskała miano Szkoły Przyjaznej Uczniom :)
No więc przyjaźnie pozdrawiamy wszystkich naszych Uczniów i Absolwentów oczywiście!
dodano: 24. marca 2014 r.

+ Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy
W piątek (14.03.2014) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w inauguracji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Po uroczystym otwarciu cyklu spotkań wzięliśmy udział w wykładzie dr hab. inż. Grzegorza Golańskiego, prof. PCz (Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów). Wykład na temat: "Inżynieria materiałowa we współczesnej energetyce". Najbliższe spotkanie już 11 kwietnia, temat wykładu: "Biznesplan w e-handlu. Jak oszacować koszty i przychody sklepu internetowego".
dodano: 23. marca 2014 r.

+ Dzień Otwarty w III LO
Dzień Otwarty już za nami, serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom, którzy odwiedzili naszą szkołę, a także wszystkim tym którzy pomagali w jego organizacji :)
dodano: 20. marca 2014 r.

+ Międzynarodowy egzamin Cambridge
Od dnia 1 września 2014r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie po raz pierwszy będą organizowane darmowe zajęcia przygotowujące uczniów do międzynarodowych egzaminów Cambridge, tj. FCE, CAE.
Zapraszamy !!!
dodano: 20. marca 2014 r.

+ Światowy Dzień Liczby 𝜋
14 marca 2014 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby 𝛑. Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Młodzież z tej okazji przygotowała prezentację multimedialną, liczne plakaty i konkurs "Ile pamiętasz cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby 𝛑".
Karolina Woźniak" recytowała wiersze Wisławy Szymborskiej i Kazimierza Cwojdzińskiego, a Ania Paliwoda" własny wiersz pt. "Liczba Pi". Kamila Specjał" osłodziła nam dzień kruchymi ciasteczkami ozdobionymi lukrowaną liczbą 𝛑, natomiast w sklepiku szkolnym można było zamówić wyjątkowo pikantną pizzę.
Mamy nadzieję, że 14 marca (3.14) na stałe zapisze się w kalendarzu wydarzeń naszej szkoły.

A oto króciutka fotorelacja.
dodano: 19. marca 2014 r.

+ Konkurs matematyczny "Matematyka w praktyce"
W dniu 6 marca bieżącego roku odbył się w naszej szkole etap szkolny konkursu "Matematyka w praktyce" . Do drugiego etapu, który odbędzie się 26 marca w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie zakwalifikowały się:
- Martyna Lamch
- Kinga Pasierb
- Angelika Biadacz

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
dodano: 19. marca 2014 r.

+ Konkurs matematyczny M@tando
W dniu 28 lutego bieżącego roku odbyły się w naszej szkole eliminacje konkursu matematycznego M@tando. Był to konkurs zespołowy. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:

- Jonasz Hartwich - klasa I b
- Joanna Lara - klasa II b
- Wojciech Polak - klasa III a


Nasi uczniowie zakwalifikowali się do finału konkursu który odbył się 14 marca w Centrum Edukacyjnym w Gliwicach. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz patronatem medialnym Telewizji Silesia.


Podczas finału konkursu odbyło się spotkanie z przedstawicielami świata nauki, prezentacje oraz wykłady popularyzujące matematykę w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodzieży.
dodano: 19. marca 2014 r.

+ A może na studia do Francji?
Dnia 28 lutego 2014 r. gościł w naszym liceum pan Lukas Macek, politolog, znawca spraw środkowo- i wschodnio-europejskich, dyrektor Uniwersyteckiego Instytutu Nauk Politycznych w Dijon (Francja). Uczelnia kształci przyszłych liderów i menadżerów w sektorze biznesu, dziennikarstwa, prawa oraz administracji krajowej i międzynarodowej.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas II f i III f, młodzież z VII LO im. M. Kopernika oraz studenci Centrum Języków Europejskiego - Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Częstochowie. Pan Lukas Macek przedstawił główne kierunki uczelni, jej atuty oraz zapoznał uczniów z francuskim systemem oświaty. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją znajomość języka francuskiego i szlifować kompetencje językowe z zakresu rozumienia ze słuchu i wypowiedzi ustnej.

A oto króciutka fotorelacja.
dodano: 05. marca 2014 r.

+ Dzień otwarty w III LO
Dyrektor i Grono Pedagogiczne III Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie serdecznie zapraszają uczniów klas trzecich gimnazjów wraz z nauczycielami i rodzicami na Dzień otwarty naszej szkoły.
Czekamy na Was 10 marca 2014r.
od godziny 9.00 do godziny 13.00.
Harmonogram Dnia otwartego:
- zapoznanie z ofertą edukacyjną na następny rok szkolny
- prezentacja zainteresowań i osiągnięć uczniów naszej szkoły
- prezentacja multimedialna
- pokazy doświadczeń z biologii, chemii i fizyki
- zwiedzanie szkoły
Uczestnicy Dnia otwartego w III Liceum Ogólnokształcącego im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie otrzymają materiały informacyjne.
Na wszystkich czeka słodki poczęstunek.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!


dodano: 01. marca 2014 r.

+ Wizyta we Włoszech w ramach programu Comenius
W dniach od 3.02.2014 do 7.02.2014 odbył się wyjazd dyrektora szkoły mgr Jana Randaka, koordynatora programu Comenius mgr Anity Kozłowskiej oraz trzech uczniów: Pauliny Klimas i Martyny Stępień z klasy 3c oraz Damiana Celińskiego z klasy 3e do Isola del Liri we Włoszech. Po przylocie na lotnisko w Rzymie zostaliśmy serdecznie powitani i przewiezieni do Isola del Liri gdzie udaliśmy się na spacer na zamek Boncompagni Viscogliosi. Następnie skierowaliśmy się do szkoły gdzie poczęstowano nas pizzą oraz zostały nam wręczone prezenty w postaci koszulek, kalendarzy i albumów. Kolejnym naszym celem była dawna Fabryka Papieru przekształcona w restaurację gdzie mogliśmy skosztować wybornych lodów oraz kawy. We wtorek po śniadaniu udaliśmy się do elektrowni w Aquino by odkrywać tajniki zarządzania odpadami. Po zwiedzaniu zostaliśmy zaproszeni na prawdziwą włoską ucztę w gospodarstwie agroturystycznym gdzie próbowaliśmy lokalnych przekąsek oraz potraw. Gdy nasza biesiada dobiegła końca skierowaliśmy się w kierunku szkoły by przedstawić prezentację dotyczącą zanieczyszczenia powietrza oraz przeczytać zwycięski esej pt. ,,Środowisko, w którym żyję". Miłym zaskoczeniem na zakończenie dnia był występ zespołu połączony z tańcami i wspólnym śpiewaniem. W środę wszyscy z ochotą wyruszyliśmy w kierunku Rzymu. Gdy dotarliśmy na miejsce zaczęliśmy nasze zwiedzanie od Muzeum Watykańskiego gdzie największe wrażenie zrobiły na nas freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej przedstawiające m.in. Sąd Ostateczny. Następnie zobaczyliśmy Bazylikę św. Piotra, Panteon i Koloseum. W czwartek w promieniach słońca udaliśmy się do Pompejów gdzie odkryliśmy historię zagłady tego starożytnego miasta na skutek wybuchu Wezuwiusza 24 sierpnia 79 roku po Chrystusie. Chodziliśmy wzdłuż ulic mijając łaźnie, wille i świątynie jak za dawnych czasów. Po obiedzie naszym ostatnim punktem programu był Neapol-miasto założone przez Greków nad Morzem Tyrreńskim w pobliżu wyspy Capri leżącej u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej. Na zakończenie dnia czekała na nas mała niespodzianka-zaproszenie na pożegnalną kolację na której otrzymaliśmy upominki od koordynatora z Włoch Pana Waltera Bianchi. Wszystko co dobre szybko się kończy i w piątek udaliśmy się na lotnisko by powrócić do naszych rodzinnych stron.

dodano: 12. lutego 2014 r.

+ Zmiany planów na semestr 2
UWAGA !!!!
Od dnia 03.02.2014 r. zaczynają obowiązywać nowe plany w III LO i SzPWŚ. Prosimy wszystkich o zapoznanie się z planami, które znajdują się tutaj:

dodano: 30. stycznia 2014 r.

+ Podsumowanie semestru pierwszego
Zapraszamy do oglądania filmów prezentujących klasy pierwsze w III LO:
Klasa 1a:
Klasa 1b:
Klasa 1c:
Klasa 1d:
Klasa 1e:
Klasa 1f:

dodano: 29. stycznia 2014 r.

+ Jasełka i Wigilie klasowe
20 grudnia w szkole naszej odbyły się przepiękne Jasełka przygotowane przez klasę 2f i naszą Siostrę Danutę. W galerii znajdziecie najciekawsze zdjęcia.
Oczywiście nie obyło się bez wigilijnych spotkań klasowych. W szkole zrobiło się bardzo odświętnie i uroczyście :) O czym możecie się przekonać zaglądając tutaj.
Dzień wcześniej w gabinecie pedagoga odbyła się Świąteczna Loteria Dobroczynna, w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. A oto króciutka relacja z loterii.

dodano: 2. stycznia 2014 r.

+ Wesołych Świąt!

dodano: 22. grudnia 2013 r.

+ Mikołajki dla dzieciaków
Jak co roku, mikołajki to dzień, w którym uczniowie naszej szkoły włączają się w organizację zabawy dla dzieciaków niepełnosprawnych z naszego regionu.
A oto króciutka relacja z dzisiejszej imprezy.


dodano: 6. grudnia 2013 r.

+ Młodzież uzdolniona artystycznie
6 grudnia odbyło się wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Częstochowa dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Spośród wszystkich wniosków wyróżniono i nagrodzono tylko 10 osób. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły Joanna Roksela z klasy 1d.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy rozwój Twoich uzdolnień Asia!


dodano: 6. grudnia 2013 r.

+ Miesiąc bez uzależnień
Wczoraj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień bez papierosa, który jest podsumowaniem miesiąca bez uzależnień. Podczas ostatniego miesiąca w ramach profilaktyki uzależnień odbywały się w naszej szkole między innymi: warsztaty antynikotynowe "Paczka kłamstw". Zorganizowano wyjścia do Ośrodka Pomocy Osobom uzależnionym od alkoholu. Zorganizowano punkt edukacyjno-informacyjny, w który można było smokolyzerem przebadać zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.
GALERIA
Podczas wczorajszej akademii rozstrzygnięto także konkursy na najciekawszy plakat profilaktyczny (klasy pierwsze) oraz konkurs na najlepszą scenkę z zakresu profilaktyki uzależnień (klasy drugie).
GALERIA
Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji ze zmagań naszej drużyny w meczu koszykówki z zespołem Żeromskiego.


dodano: 29. listopada 2013 r.

+ Święto Niepodległości
Z okazji 95 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w szkole naszej odbył się uroczysty apel. Zapraszamy do galerii, by obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia.


dodano: 12. listopada 2013 r.

+ III miejsce naszej uczennicy
Uczennica naszej szkoły Iga Knysak z klasy 3f zajęła III miejsce w konkursie: "Czytaj i pisz!" w ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!


dodano: 25. października 2013 r.

+ Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego wyglądają następująco:
Przwodniczącym został Szymon Sobol (2d) miażdżąc kontrkandydatów!
Zastępcą został Artur Polaczek (3d), a funkcję sekretarza otrzymał Combik Bartosz (2d).
GRATULUJEMY !!!


dodano: 15. października 2013 r.

+ Wizyta w Selb w ramach programu Comenius
W dniach od 29.09.13 do 05.10.2013 odbył się wyjazd 3 uczniów: Dominiki Gęgi, Ksymeny Tracz oraz Joanny Kazen z klasy 3e i 2 nauczycieli: mgr Anny Grzesiak oraz mgr Agnieszki Czerwik do Selb w Niemczech. Podróż rozpoczęła się w niedzielę wieczorem by po kilkunastu godzinach dotrzeć na miejsce. W poniedziałkowe popołudnie, odbyło się pierwsze spotkanie przy lunchu z uczniami i nauczycielami z Czech, Francji , Niemiec ,Turcji i Włoch. Następnie wszyscy udali się na spacer do Doliny Weller i wizytę w elektrowni wodnej. Wtorek był dniem zwiedzania miasteczka Wunsiedel Bio-Energie, labiryntu skalnego oraz wizyty w parku ptaków drapieżnych. Trzeci dzień naszej wizyty w Niemczech obfitował w takie atrakcje jak: jazda gokardami, letni tor zjazdowy (saneczki w rynnie) oraz wspólne grillowanie i biesiadowanie przy ognisku. Czwarty dzień pobytu związany był z całodniowym wyjazdem do miasteczka Franzensbad w Czechach, gdzie odbył się spływ kajakowy oraz pobyt na basenach termalnych. Wieczorem po powrocie do zamku Hohenberg odbyło się spotkanie pożegnalne na którym obdarowywaliśmy się prezentami i integrowaliśmy się na dyskotece. Piątkowy poranek spędziliśmy w szkole w Selb, gdzie zostaliśmy oficjalnie przywitani przez Dyrektora szkoły. Ostatnim punktem naszego programu były zakupy w miasteczku Marktredwitz a wieczorem wyruszyliśmy do Częstochowy.


dodano: 14. października 2013 r.

+ Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu wczorajszym odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, już w poniedziałek. Tak więc cierpliwości!


dodano: 10. października 2013 r.

+ Zajęcia integracyjne w klasach pierwszych
W miesiącu wrześniu w klasach pierwszych zostały zorganizowane zajęcia integracyjne. W galerii umieściliśmy kilka zdjęć z ww. zajęć.
GALERIA

dodano: 4. października 2013 r.

+ Nauka drogą do sukcesu na Śląsku
Kolejna edycja projektu "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku" wystartowała!
"Nauka drogą do sukcesu na Śląsku - V edycja" jest projektem systemowym Samorządu Województwa Śląskiego, w ramach którego zostanie przyznanych 400 stypendiów uczniom/uczennicom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Stypendystki i stypendyści zostaną również objęci opieką dydaktyczną przez swoich nauczycieli, pedagogów, która ma im pomóc w poszerzaniu wiedzy i zainteresowań oraz w wydatkowaniu środków stypendialnych.
Celem projektu jest wsparcie stypendialne potencjału edukacyjnego uczniów/uczennic szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych i technicznych, znajdujących się w sytuacji materialnej istotnie ograniczającej możliwości osobistego i naukowego rozwoju.
Termin naboru wniosków o przyznanie stypendium na okres od 16 września 2013 r. do 18 października 2013 r.
Serdecznie zachęcamy do złożenia wniosku stypendialnego!
Wszelkie informacje i dokumenty dostępne także u pedagoga szkolnego.
Informacje na temat projektu: Regulamin w którym zawarte są kryteria wg których przyznawane są stypendia

dodano: 30. września 2013 r.

+ Wizyta gości z Lourdes
W dniu 26 września 2013r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie przebywali goście z Lourdes z Francji w składzie:
Pan Hubert Landes - przewodniczący stowarzyszenia "Błękitna Gwiazda" z małżonką Yvette - członkinią stowarzyszenia
Pan Gabriel Brie - prowadzący Dom Braterstwa i Europy w Lourdes (utworzony przez poprzednią przewodniczącą stowarzyszenia M.T. Chaubon
W trakcie pobytu w szkole omówiona została współpraca pomiędzy III Liceum Ogólnokształcącym im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie a liceum w Lourdes, w szczególności zaakceptowano wymianę młodzieży.

dodano: 26. września 2013 r.

+ Kino francuskie ... zamiast rogalika
W dniu 19 września 2013r. o godz. 17 miłośnicy Francji z klas językowych III LO udali się do kawiarni Boulangerie przy ul. Śląskiej, jednak nie po to, by schrupać pysznego croissant, lecz aby wziąć udział w warsztatach filmowych pt. KINO FRANCUSKIE W KADRZE. Projekt, zorganizowany z okazji zbliżających się obchodów Dnia Języków Europejskich pod patronatem Urzędu Miasta Częstochowy oraz Instytutu Francuskiego, wzbudził zainteresowanie młodych częstochowian, którzy licznie stawili się na miejscu imprezy.
Program warsztatów obejmował projekcję filmu Tout ce qui brille (Wszystko co się świeci) oraz godzinę zajęć w języku francuskim, dzięki czemu uczestnicy projektu mogli doskonalić umiejętności rozumienia ze słuchu i wypowiedzi ustnej.
Nauczycielki-animatorki warsztatów (mgr M. Gracka-Wesołek, M. Mózgowiec i A. Janosik) oraz partnerzy imprezy: Aleja 12 Szkoła języka francuskiego i kawiarnia Boulangerie, zachęceni pozytywnymi opiniami, planują już kolejną imprezę tego typu, która, miejmy nadzieję, ściągnie jeszcze liczniejszą grupę fanów języka miłości.
Zapraszamy do oglądania mini fotorelacji w galerii.

dodano: 26. września 2013 r.

+ Stypendium socjalne
Sekcja Obsługi Stypendiów, Usług i Ośrodków Wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie informuje, że podobnie jak w latach ubiegłych istnieje możliwość skorzystania z pomocy materialnej w formie stypendium szkolnego. Zgodnie z Uchwałą nr 731/XL/2013 Rada Miasta Częstochowy z dnia 11.07.2013 r. w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Częstochowa (DZ. Urz. Woj. Śląskiego z 2013 r. poz.5056), wnioskodawca składa wniosek o przyznanie stypendium szkolnego w szkole do której uczęszcza uczeń.
Przypominamy, iż warunkiem ubiegania się o stypendium szkolne jest trudna sytuacja materialna rodziny ucznia, wynikająca z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miesięczna wysokość dochodów na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 456,00 zł netto (przy składaniu wniosku we wrześniu 2013 r., brane pod uwagę są dochody rodziny ucznia z miesiąca sierpnia 2013 r.).
Więcej informacji można uzyskać u pedagoga szkolnego.
Dodatkowa informacja dla rodziców.

dodano: 3. września 2013 r.

+ Kiermasz używanych podręczników
Jak co roku we wrześniu zostanie zorganizowany kiermasz podręczników szkolnych. Wszystkich chętnych do zakupu bądź do sprzedaży książek zapraszamy do gabinetu pedagoga gdzie będzie zorganizowany kiermasz.
Osoby, które chciałyby sprzedać podręczniki proszone są o podpisanie ołówkiem każdej z książek wystawianej do sprzedaży (imię nazwisko, klasa, cena), a także o sporządzenie wykazu książek na osobnej kartce. Wykaz proszę u góry kartki czytelnie podpisać imieniem i nazwiskiem a poniżej wypisać wszystkie książki wraz z cenami.

Serdecznie zapraszamy także absolwentów !!!

dodano: 3. września 2013 r.

+ Wyprawka szkolna 2013/2014
Informacja o terminie i trybie składania wniosków.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych - dofinansowaniem do zakupu podręczników szkolnych w roku szkolnym 2013/2014 będą objęci:
 • Uczniowie klas drugich szkół ponadgimnazjalnych, pochodzący z rodzin spełniających kryterium dochodowe- dochód nie przekracza 456 zł na osobę w rodzinie. To uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową.
 • Uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedna z niepełnosprawności jest niepełnosprawnością wymienioną wyżej) posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
  Uczniowie niepełnosprawni, o których mowa powyżej, mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie "Wyprawka szkolna" bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.
 • Pomoc może być udzielona także uczniom z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, w których występują przypadki określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej tj. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, alkoholizm, narkomania, zdarzenie losowe lub sytuacja kryzysowa, klęska żywiołowa lub ekologiczna. Pomoc w tym przypadku przyznawana jest na podstawie decyzji dyrektora szkoły.
Dofinansowanie zakupu podręczników w 2013 r. będzie wynosić 445 zł.
Zwrot kosztów zakupu podręczników nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu (faktura VAT lub rachunek wystawiony imiennie na ucznia, paragon, rodzica lub opiekuna prawnego) do wysokości wartości pomocy.
Realizacja zwrotu kosztów zakupu nastąpi do dnia 15 listopada 2013 r.
Wzory wniosków dostępne będą także w gabinecie pedagoga szkolnego i księgowości.
Prawidłowo wypełnione wnioski wraz z właściwymi dokumentami składać można w terminie od 02.09.13 do 20.09.13) u pedagoga szkolnego bądź w księgowości.

dodano: 3. września 2013 r.

+ ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Za nami ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014. Zapraszamy do odwiedzania naszej galerii.

dodano: 2. września 2013 r.

+ Wykaz podręczników na rok szkolny 2013/2014
dodano: 14. czerwca 2013 r.


ARCHIWUM WIADOMOŚCI (rok 2012-2013)

ARCHIWUM WIADOMOŚCI (rok 2009-2012)Uczestniczymy..   

       

Dane kontaktowe..


  Zespół Szkół im. dr W. Biegańskiego
  ul. Dąbrowskiego 75
  42-200 Częstochowa
  tel. 361-11-81 (sekretariat)
  tel./fax. 361-54-05 (księgowość)
  mail: lo3@edukacja.czestochowa.pl

  Rada Rodziców przy Zespole Szkół im.   dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie
  Bank Ochrony Środowiska SA
  85154010142101914095330001