Działania projektowe na Węgrzech

Mobilność w Budapeszcie w ramach projektu Erasmus +

W dniach 14.10.2019-19.10.2019  grupa uczniów III LO im. Dr Wł. Biegańskiego uczestniczyła w wymianie młodzieżowej w Budapeszcie, w ramach projektu Erasmus+ KA229 pt. Entrepreneurial Young Citizens Of Modern Europe. Celem tej mobilności była współpraca z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się pomocą osobom niewidomym, a tym samym uwrażliwienie młodych ludzi na tę niepełnosprawność. Młodzież w grupach międzynarodowych rozwijała umiejętności przedsiębiorcze i językowe, a także miała możliwość integracji podczas zajęć projektowych i kulturowych, takich jak: węgierski taniec ludowy czy zwiedzanie przepięknego Budapesztu. Szczegółowy program projektu rozpoczął się od powitania wszystkich uczestników projektu przez przedstawicieli miasta w urzędzie i dyrektora szkoły Szent Istvan  w zabytkowej auli. Zajęcia integracyjne w grupach międzynarodowych (polsko-chorwacko-węgiersko-hiszpanskich) umożliwiły wszystkim uczestnikom rozpoczęcie tej czterodniowej mobilności w bardzo pozytywnej atmosferze. W kolejnych dniach odbyły się warsztaty uświadamiające uczestników projektu jak wygląda życie codzienne ludzi niewidomych (ćwiczenia w dark roomach ), a także ukazujące formy spędzania wolnego czasu (gra gameball). Warsztaty prowadzone przez osobę niemą, niepełnosprawną i autystyczną wywarły ogromne wrażenie na młodych ludziach. Produktem tej mobilności było stworzenie historyjki obrazkowej, której tematyka dotyczyła sytuacji z życia osoby niewidomej (na stronie internetowej storyboardthat.com), a także plakatu ze wskazówkami, jak pomóc osobom niewidomym (na stronie madmagz.com). Ostatniego dnia mobilności zwiedzaliśmy Budapeszt. Podczas pieszego zwiedzania centrum stolicy Węgier przepiękna jesienna pogoda i żółto-czerwone kolory liści sprawiły, iż magiczny Budapeszt  pozostanie na długo w naszej pamięci.