Europejski-Dzień-Prawnika

Europejski Dzień Prawnika w Bieganie

Dnia 20 lutego 2020r. odbyło się spotkanie klas pierwszych i drugich z p. Marcinem Halkiewiczem, radcą prawnym, który wygłosił prelekcję na temat zagadnień związanych z organami ochrony prawnej i zawodami prawniczymi. Spotkanie to odbyło się w związku z coroczną akcją Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu (do której należą radcowie prawni z rejonu Częstochowy) z okazji Europejskiego Dnia Prawnika, który tradycyjnie świętowany jest 10 grudnia.

W ramach prelekcji radca prawny wprowadził uczniów w zagadnienia wykonywania zawodów prawniczych: radcy prawnego, adwokata, sędziego, prokuratora, notariusza. Wskazywał na różne role tych zawodów w kształtowaniu porządku prawnego. Opowiadał o ścieżce edukacyjnej koniecznej do wykonywania zawodu prawnika (studia prawnicze, aplikacja).

Dodatkowymi ciekawostkami była prezentacja zbiorów przepisów (kodeksów), dzięki którym uczniowie mogli ujrzeć mnogość norm prawnych, ich stopień skomplikowania, szczególny język prawny, ale i przy okazji zakres wiedzy i kompetencji niezbędnych prawnikowi do poruszania się po przepisach. Radca prawny zaprezentował również swój strój urzędowy – togę – wskazując na różnice kolorystyczne w tradycyjnych strojach urzędowych (togach) pozostałych zawodów prawniczych (adwokata, sędziego, prokuratora).

Na koniec parę słów poświęcono tematowi przewodniemu niedawno świętowanej ostatniej edycji Europejskiego Dnia Prawnika, którym było udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, zarówno rozumianej jako system nieodpłatnych porad prawnych dla ludzi ubogich, jak i instytucje. pełnomocników i obrońców „z urzędu” w postępowaniach prokuratorskich i sądowych.