Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2018

W dniach 12-16 listopada 2018r. odwiedziła nas grupa niemieckich uczniów z Hilda–Gymnasium w Pforzheim. W pierwszym dniu uczniowie brali w udział w grach i zabawach integracyjnych. Uczestnicy wykonali też kolaże o swoich krajach i zaprezentowali je rówieśnikom. Podsumowaniem był quiz wiedzy o obu krajach. W ramach programu wymiany uczniowie zwiedzili nasze miasto , Klasztor na Jasnej Górze oraz Ratusz Miejski. Zorganizowaliśmy również wycieczkę na Śląsk. Młodzież mogła podziwiać pałac w Pszczynie, następnie odwiedziła zagrodę żubrów. Po pysznym obiedzie w restauracji „Malinowa” zwiedzaliśmy Sztolnię Królowej Luizy w Zabrzu- trasę wodną, która wzbudziła duże zainteresowanie zarówno gości jak i gospodarzy. Szczególnie udanym przedsięwzięciem był dzień kultury polskiej. Uczniowie w parach przygotowywali potrawy polskie, takie jak: pączki,pierogi , barszcz czerwony, krokiety czy sałatkę jarzynową, które później degustowaliśmy w szkole. Na zakończenie wszyscy zatańczyli poloneza według choreografii naszego ucznia Szymona Miśtala (dziękujemy za pomoc 🙂 ). Serdeczne podziękowania należą się również Rodzinom, które tak pięknie ugościły nasze koleżanki i kolegów z Niemiec. Nasz projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Urząd Miasta Częstochowy. Dziękujemy !!!

W czerwcu nasza młodzież odwiedzi swoich partnerów w Niemczech.

Opiekunowie
– Anetta Janas
– Małgorzata Łuszczyk


O wymianie:

W listopadzie nasza szkoła brała udział w wymianie wraz z niemiecką szkołą w Pforzheim. Jako uczestniczka tej wymiany uważam, że była to dla naszej grupy bardzo dobra możliwość wykazania się  umiejętnościami zarówno językowymi jak i interpersonalnymi. Program wymiany już od pierwszego dnia pozwalał na bliższe zapoznanie się z naszymi zachodnimi kolegami. Każdego dnia mieliśmy możliwość pokazywania naszym gościom polskiej kultury. Ku naszemu zaskoczeniu byli oni nią bardzo zainteresowani. Chętnie próbowali naszych tradycyjnych potraw i uczyli się polskich słów. Jestem przekonana o tym, że nasze grupy bardzo się do siebie zbliżyły, a każdy uczestnik świetnie wykorzystał szansę, którą dała wymiana. Miejmy nadzieję, że czas, który pozostał do naszego kolejnego spotkania, upłynie szybko.

      Martyna Szcześniak 1e

Ostatnio miałam okazję uczestniczyć w wymianie z naszym zachodnim sąsiadem-Niemcami. Poznałam bardzo sympatyczną Niemkę, której towarzyszyłam pokazując zakątki naszego pięknego miasta. Przez pięć dni moja współtowarzyszka poznawała  polską kulturę, tradycje i kuchnie, która szczególnie przypadła jej do gustu. Wymiany to świetny czas, by pogłębić swoją wiedzę na temat europejskich kultur i tradycji i poprawić swoje umiejętności lingwistyczne. Mam nadzieję, że w przyszłości wielokrotnie wezmę udział w takim przedsięwzięciu .

      Julia Sowa 1e

Wymiana która odbyła się na początku listopada z grupą niemiecką, mile mnie zaskoczyła, była to moja pierwsza wymiana i śmiało mogę stwierdzić ,że na pewno nie ostatnia. Dało mi to możliwość poćwiczenia języka niemieckiego  jak i angielskiego. Większość  czasu była zaplanowana , ale mieliśmy też możliwości ,aby sami wyjść z inicjatywą programu zajęć, no i oczywiście też czas wolny który pozwolił nam pokazać naszym gościom ciekawe miejsca w Częstochowie czy spędzać czas w domu na rozmowach o obyczajach obu krajów. Super zintegrowaliśmy się zarówno grupą polską jak i niemiecką. Mam nadzieję ,że wyjazd do Niemiec w czerwcu będzie równie udany. 

      Maja Myśliwiec 1b

Wymiana jest świetną sprawą. Jest to okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, nie tylko zza granicy, oraz przeżycia z nimi pięknych chwil. Możliwość porozmawiania ze swoim rówieśnikiem w języku, którego na codzień uczymy się w szkole jest bardzo rozwojowa. W skrócie – wymiany to świetna sprawa i na pewno warto je organizować

      Adam Bązi

Moim zdaniem było to wspaniałe doświadczenie. Mogłam wykorzystać język w praktyce. Poznałam miłych i ciekawych ludzi oraz ich kulturę. Czas był bardzo dobrze zorganizowany. Najlepiej wspominam czas przygotowania polskich potraw, gdzie mogliśmy razem z nimi gotować, a przez to pokazać im polską kuchnię. Już nie mogę się doczekać wyjazdu do Niemiec.

      Julia Mrozińska 2b

Dla mnie wymiana była na prawdę fajna. Dzięki niej mogłem m.in. połączyć naukę języków z rozrywką, a jednocześnie  poznać nowych ludzi. Polecam każdemu kto jest nie zdecydowany, jest to naprawdę super droga na spędzenie czasu .

      Dominik Pindych

W dniach 12-16 listopada 2018 r. gościłem kolegę Ole z Pforzheim. Czas wymiany mieliśmy świetnie zorganizowany i wypełniony w większości  wspólnymi zajęciami z resztą grupy. Pobyt był bardzo dobrze zorganizowany. Mieliśmy dużo czasu na rozmowy, na wzajemne poznawanie się, ale też nie było chwili na nudę. Podczas wspólnych wycieczek mogliśmy pokazać kolegom nasze miasto, atrakcyjne miejsca w okolicy np. Pałac w Pszczynie, Kopalnię w Zabrzu. Bardzo fajnym momentem było własnoręczne przygotowywanie i potem grupowa degustacja typowo polskich potraw. I nauka wymowy ich nazw.

      Stachu Picz

Wymiana zdecydowanie rozwinęła moje umiejętności w posługiwaniu się językiem niemieckim i angielskim. Miałam przyjemność poznać nowe, fantastyczne osoby i współpracować z nimi przez cały tydzień. Sporo pozytywnej wiedzy otrzymałam od uczestników projektu na temat  kraju naszych sąsiadów. Program był wypełniony różnymi przyjemnymi formami zajęć integrujących grupę. Gdybym miała szansę jeszcze raz uczestniczyć w takim projekcie , zdecydowałabym się bez wahania. Związane z nim wspomnienia na długo pozostaną w mojej pamięci.

      Martyna Gaweł

Uważam, że wymiana była przeprowadzona bardzo dobrze, atmosfera była przyjemna i miła. Wszyscy byli zorganizowani i wiedzieli co mają robić. Ja sama przełamałam barierę językową.

      Martyna Serweta