Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

W ostatnim tygodniu maja (od 29 maja do 2 czerwca 2017r.) młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. dra Władysława Biegańskiego w Częstochowie uczestniczyła w wymianie polsko-niemieckiej z Hilda Gymnasium w Pforzheim. Cała grupa liczyła 34 uczniów w tym 17 z naszej szkoły. Naszych uczniów przyjmowała młodzież niemiecka w swoich domach. Opiekunami wymiany po stronie niemieckiej byli Sonia Kinck, Sebastian Basler, a po polskiej Małgorzata Łuszczyk i Dominik Życiński.

Podróż trwała bardzo długo (17 godzin) . W godzinach nocnych uczniowie zostali odebrani przez partnerów z Niemiec. Następnego dnia już o 7:45 rano uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych i spotkaniu organizacyjno-zapoznawczych wymiany. Podczas tego spotkania przywitała nas również dyrektor gimnazjum Pani Edith Drescher. Po obejrzeniu szkoły odbyliśmy spacer po malowniczo położonym na wzgórzu mieście Pforzheim.
Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

W drugim dniu wymiany młodzież odwiedziła Schmuckmuseum (muzeum biżuterii) – wszyscy podziwialiśmy sztukę od czasów starożytnych do obecnych. Każdy z nas uczestniczył w zabawie, w której po otrzymaniu tajemniczego przedmiotu musiał przedstawić, który egzemplarz zbiorów muzealnych kojarzy mu się z otrzymanym przedmiotem i dlaczego. Na koniec spotkania uczestniczyliśmy w warsztatach i uczniowie nasi własnoręcznie przygotowywali bransolety. O godzinie 11 odbyło się spotkanie z władzami miasta, zostaliśmy przywitani przez Der Erste Bürgermeister i złożyliśmy wpis do księgi pamiątkowej. W tym samym dniu odwiedziliśmy stary browar, gdzie zapoznaliśmy się z zasadami wytwarzania piwa. Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej kolacji w pizzerii.

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

W dniu 31 czerwca w godzinach porannych uczniowie nasi uczestniczyli w zajęciach, a w południe przejechaliśmy do Stuttgartu gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Mercedesa i samo miasto.

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

W czwartek wcześnie rano pojechaliśmy do Straßburga, w którym odwiedziliśmy Parlament Europejski. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy cały budynek, w tym salę obrad, poznaliśmy zasady pracy, historię parlamentu, a na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Po południu udaliśmy się do centrum Straßburga, gdzie mogliśmy zwiedzić Katedrę Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame de Strasburg), w wolnym czasie uczniowie zakupili pamiątki i zapoznali się z tradycyjną  kuchnią Alzacji spożywając Flammkuchen (danie podobne do pizzy na cieniutkim cieście).

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

2 czerwca to ostatni dzień wymiany, a dla Pforzheim to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, początek ferii wiosennych. Spotkanie podsumowujące odbyliśmy w szkole. Młodzież uczestniczyła w konkursie z nagrodami, w którym wykazać się musieli wiedzą o Hilda-gimnazjum, o mieście Pforzheim, Parlamencie Europejskim. Każdy uczeń miał do dyspozycji „jokera”, czyli mógł zadać jedno pomocnicze pytanie swojemu partnerowi z Niemiec. Po spotkaniu pożegnaliśmy się i wyruszyliśmy do Częstochowy, do której zawitaliśmy w sobotę o 6 rano.

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017

Pobyt był dla uczestników wymiany ogromnym przeżyciem. Ponadto uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym, poznać kulturę i zwyczaje innego kraju w Europie oraz nawiązać nowe kontakty, a może i przyjaźnie.

Zagraniczna prasa o wymianie:

Wymiana z Hilda Gymnasium w Pforzheim 2017